PAVEL ŠPORCL

PAVEL ŠPORCL

Husľový virtuóz, ktorého českí kritici nazývajú aj Paganinim 21. storočia. Pavel Šporcl patrí medzi najžiadanejších súčasných umelcov.
Jeho poznávacím znamením je „pirátska šatka“ a netradičné modré husle. Je jedným z mála umelcov, ktorý sa snaží popularizovať vážnu hudbu svojským, ale zaujímavým spôsobom.

Do jeho repertoáru patrí viac ako 40 husľových koncertov, nespočetné množstvo sonát, komorných aj virtuóznych diel.
Vypočuť si interpretáciu niektorých z týchto diel v jeho podaní si mohli poslucháči v hudobných sieňach ako Suntory Hall v Tokiu, Alte Oper vo Frankfurte, Walt Disney Hall v Los Angeles či Čajkovského sále v Moskve.
Počas svojej kariéry nadviazal spoluprácu aj s umelcami z rôznych iných žánrov, napríklad: s Karlom Gottom, Evou Farnou, Evou Pilarovou, Lenkou Filipovou, Vojtěchom Dykom, ale aj s kapelami Kryštof, Čechomor, Olympic, Chinaski, Tokhi & Groove Army či Hradišťan.

Prostredníctvom vystúpení veľmi aktívne podporuje rôzne projekty nadácií a neziskových projektov (Srdce pre deti, Nadácia Adra, Kapka Naděje, a i.). Svojimi aktivitami najčastejšie pomáha deťom, rodinám, ľuďom v ťažkých životných situáciách a chorým.

Za nezabudnuteľný prínos a službu svetu v oblasti kultúry bol v roku 2018 tiež vyznamenaný cenou Sri Chimnoy Torch Bearer Award. Tú prevzal spoločne so známym hollywoodskym hercom Richardom Kindom v New Yorku pred budovou OSN. Za svoju morálno-etickú činnosť bol s prevzatím ceny označený za svetového humanistu.

V spolupráci s neziskovou organizáciou Spájanie Generácii spolupracovali na charitatívnom koncerte v rokoch 2014, 2015, 2016 a v roku 2022 v Košiciach.

Profile details
sk_SKSlovak